PLC چیست


خروجی ها دستگاه هایی هستند که منتظر سیگنال یا داده های PLC هستند. ورودی ها دستگاه هایی هستند که سیگنال یا داده ای را به PLC می دهند. امروزه کاربرد PLC در صنایع در فرآیندهای مختلف صنعتی به وفور به چشم می خورد. در بازار ایران PLC از برند دلتا و زیمنس طرفداران بسیاری دارند.

برای اتصال سنسور القایی به پی ال سی لوگو نیاز است تا در ابتدا از سنسور به یک طرف رله پی ال سی که مربوط به ورودی رله می باشد برده شود و بعد از آن از پایه Normally close یک سیم گرفته و به ورودی پی ال سی وصل گردد. ممکن است پی ال سی شما از ورودی 220 ولت پشتیبانی نموده و در نتیجه COM آن مجزا خواهد بود و باید نول به آن وصل گردد. اما به صورت کلی توصیه می شود که برای سنسورهایی که 220 ولتی می باشند از رله پی ال سی استفاده گردد، چرا که علاوه بر ارزان قیمت بودن سیم بندی راحت تری داشته و امکان به آسیب رساندن پی ال سی را نیز کمتر می کند. در صورتی که از پی ال سی لوگو استفاده می کنید نیاز است تا پس از نگاه کردن به دیتاشیت آن، در صورتی که ولتاژ ورودی 220 ولت داشت اتصال را به صورت مستقیم برقرار نمایید.

یعنی با دانستن اصول ساده و پایهٔ منطق که پیش‌نیازی هم ندارد، می‌توان اساس کار آن را درک و تحلیل کرد. بر اساس این الزامات، می‌توانید به سرعت بسیاری از گزینه‌ها را حذف کرده و جستجوی خود را فقط به چند سیستم عامل محدود کنید. همچنین کنترل کننده‌های منطقی برنامه‌پذیر می‌توانند سنسورها و محرکهای زیادی را مانیتور و کنترل کنند. همانطور که در دو تصویر فوق نیز مشاهده می‌کنید، ماژول ورودی دو بخش اصلی دارد. یک بخش تبدیل ولتاژ و یک بخش مدارات منطقی؛ که این دو بخش از یکدیگر ایزوله شده‌اند. تبدیل سیگنالهای ورودی به سطح 5 ولت DC که قابل استفاده برای ماژول CPU باشد.

اهمیّت روش نمایش در برنامه‌نویسی[ویرایش]

حافظهٔ موقّت می‌تواند از نوعی غیر از RAM انتخاب شود.اطلاعات موجود در حافظه‌های RAM با قطع تغذیه، پاک می‌گردند. امکان برنامه‌ریزی، تغییر و پاک کردن آن‌ها توسط برنامه‌ریز وجود دارد. بنابراین، سیستم فعلی باید قبل از تصمیم‌گیری برای تغییر، کاملاً بررسی شود. به راحتی برنامه‌نویسی می‌شود و به راحتی زبان برنامه‌نویسی آن درک می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید ساختار ساده‌ای از ماژول‌های ورودی را ملاحظه کنید. از طرف دیگر حافظه دسترسی تصادفی به منظور ذخیره برنامه‌ها و داده‌ها بر روی خود استفاده می‌شود.

  • برای مثال، ممکن است یک تعطیلات عمومی وجود داشته باشد که در تقویم فهرست نشده باشد.
  • شرایط خاصی که PLC ها فراهم می کند باعث می شود در کنترل فرایند های مکانیکی یا صنعتی از جمله خط تولید کارخانجات و طراحی BMS بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
  • یک پی ال سی PLC را می توان بسته به کاربرد و نیازهای کاربر سفارشی کرد.
  • در واقع رله های قابل برنامه ریزی توانایی روشن کردن سیستم های مختلف را از طریق اس ام اس و یا اپلیکیشن ها دارند و به سادگی و با استفاده از موبایل و تبلت های هوشمند می توان سیستم های مختلف درون خانه را فعال یا غیر فعال کرد.
  • دروازه دوم AND فقط زمانی کار می کند که آب داغ با چای ترکیب شود.

مشکلات سخت افزاری بیشتر از نرم افزاری می‌باشد و این مرکز به کمک متخصصان ماهر و به کار گیری تجهیزات پیشرفته قادر است عیب‌یابی HMI را به صورت حرفه‌ای انجام دهند. در حال حاضر نمایندگی های متعددی در ایران وجود دارند که به صورت رقابتی انواع پی ال سی زیمنس را به مشتریان ارائه می کنند. همچنین با توجه به این که پی ال سی ها از کشور سوئیس وارد ایران می شوند، هزینه پرداختی آن ها مدام در حال تغییر می باشد و نمی توان قیمت ثابتی را برای این محصول تعیین کرد. بر این اساس برای استعلام قیمت پی ال سی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا قیمت روز این محصولات در اختیار شما قرار گیرد. پی ال سی زیمنس S از 32 ماژول متفاوت پشتیبانی می‌کند و دارای طیف گسترده‌ای از ماژول‌ها است که می‌توان آنها را به‌صورت جداگانه ترکیب کرد.

انواع پی ال سی (PLC) و ساختار آن

پی ال سی تصمیم می گیرد که کدام پمپ را روشن کند، بر اساس هر کدام که کمترین تعداد ساعات کار قبلی را قیمت پی ال سی داشته باشد. پی ال سی یک سنسور جریان را کنترل می کند تا تشخیص دهد که آیا پمپ روشن می شود یا خیر. اگر روشن نشود، پی ال سی آلارم دریافت می کند و برق را قطع می کند. برقراری ارتباط رایانه شخصی با پی ال سی نه تنها امکان برنامه ریزی را فراهم می کند، بلکه امکان تست و عیب یابی آسان تر را نیز فراهم می کند. ارتباطات با پروتکل MODBUS با استفاده از ارتباطات سریال RS-232 آغاز شد. افزودن پروتکل‌های مختلف اتوماسیون که از طریق RS-485، DeviceNet، Profibus و دیگر معماری‌های ارتباطی سریال ارتباط برقرار می‌کنند، به‌دنبال آن هستند.

پی ال سی های زیمنس در انواع ماژولار و کامپکت تولید می شوند و می توان برای مقاصد ساده و پیچیده از پی ال سی ها مختلف آن استفاده کرد. در واقع رک ها در پی ال سی قطعاتی هستند که همه چیز را در یک کنترل کننده کنطقی برنامه پذیر کنار همدیگر نگه می دارند. رک ها در اندازه های مختلفی موجود هستند و بسته به مقدار نیاز کنترلر برای نگه داشتن ماژول ها کنار یکدیگر از آن ها استفاده می شود. تفاوتی که پی ال سی های ماژولار با پی ال سی های کامپکت دارند این است که مراقبت از آن ها و تعمیر کردنشان ساده تر از پی ال سی های کامپکت است. به دلیل این که پی ال سی های ماژولار از واحدهای جداگانه تشکیل می شوند اندازه آن ها بسیار بزرگتر از انواع دیگر پی ال سی است و برای پروژه های بزرگ و استفاده در صنایع مختلف مناسب هستند.

PLC چیست

شرکت زیمنس به دو صورت modular و compact محصولات خود را تولید می کند. محصولات کامپکت زیمنس به گونه ای طراحی می شود که ماژول های ورودی و خروجی، سی پی یو و منبع تغذیه به شکل یکپارچه در کنار یکدیگر قرار می گیرند و با اتصال به هم به عنوان یک واحد عمل می نمایند. در مقابل پی ال سی های طراحی شده به صورت ماژولار قابلیت انتخاب ماژولار را بر اساس نیاز مصرف کننده در اختیارتان قرار می دهد. پل ال سی های سری 5 اولین سری این محصول هستند که از قیمت مناسب تری برخوردار می باشند و برای برخی از دستگاه ها کاربری می باشند. پی ال سی ها یکی از مهم ترین و بهترین قطعات کنترل کننده های صنعتی در ایران و سایر کشورها به شمار می روند.

کاربرد های PLC