شیر کروی چیست؟ 2 دسته بندی انواع آن | kasrasaran


به این دلیل که این شیر به طور خاص برای تنظیم جریان سیال طراحی شده است. نامگذاری شیرهای کره ای از آن جهت می باشد که در مدل های قدیمی بدنه آنها شبیه به کره بوده است. به‌طور معمول، شیرهای کروی از آلیاژهای فلزی ساخته می‌شوند، اگرچه بعضی از آن‌ها دارای مواد مصنوعی نیز هستند. این مواد براساسِ فشار، دما و خواص کنترل‌شده محیط انتخاب می‌شوند.

انتخاب متریال برای بدنه به طور کلی شامل تمام اجزای تحت فشار است. در حالی که برای سایر اجزا بدنه شامل سیت ها، دیسک و محور متریال به صورت جداگانه انتخاب می شود. دیسک آب بندی و یا پلاگ، معمولاً از طریق یک محفظه (Cage) به سمت نشیمنگاه (سیت) هدایت می شود تا از برقراری تماس مناسب به ویژه در فشارهای بالاتر اطمینان حاصل شود. در برخی از مدل ها از سیت های پشتی استفاده می شود تا فشار را بر روی پکینگ هنگام باز شدن کامل شیر کاهش دهد. • برای کاربری‌های مکرر خوب است زیرا نگرانی برای فرسایش دیسک و نشیمنگاه وجود ندارد.

صنایع شیمیایی

تنظیم افقی نشیمنگاه در این مدل به شما اجازه می‌دهد که اِستم و دیسک عمود به خط افقی حرکت من در مورد این فکر کردم کنند. از این شیر برای تنظیم جریان در خطوط بای پس اطراف شیر کنترل استفاده می‌شود. می‌توان شیر کروی سه راهی را در کاربری‌هایی استفاده کرد که اُفت فشار اهمیتی نداشته و نیازمند تنظیم جریان می‌باشد. بسته به مدل ولو، عنصر آب بند گلوب ولو ها ممکن است به سرعت با چند چرخش محور باز شوند تا سریعاً مسیر جریان سیال باز شود (یا برای متوقف کردن آن بسته شود).

  • در شرایط عادی فشاری و دمایی تفاوتی با دیگر انواع شیر کروی ندارند اما برای تخلیه ی جریان های پر سرعت و سیالات خورنده مناسب هستند.
  • دلیل اینگونه نامگذاری شیر کروی یا گلوب ولو، شکل ظاهری بدنه کروی (Globe) آن می باشد.
  • از این مدل شیر برای تنظیم، راه‌اندازی و قطع و وصل کردن مسیر جریان سیالاتی مانند گاز و مایع استفاده می‌شود.
  • آنها در برنامه هایی که دارای دوره های جریان ضربانی هستند به دلیل توانایی آنها در کنترل اثر شل شدن این نوع جریان استفاده می شود.
  • از قدیم، از شیرهای کروی در صنایع زیادی مانند نیروگاه ها و… استفاده می شد؛ دلیل آن هم این است که این شیرها، جریان را کنترل می کند و نشتی کمی نسبت به دیگر شیرها دارد.
  • شیرهای کروی شیرهای دو جهته هستند و با شیرهای یک طرفه فرق دارند به این معنی که سیال می تواند از هر دو مسیر وارد شیر شود.

سیستم های عامل ممکن است از راه دور و بر اساس یک اصل ایمنی اجتناب از خرابی در سطح که از یک صفحه کنترلی واقع در مرکز نظارتی فعال می شود، کار کنند یا یک مکانیزم کنترل شده از سطح زیرین باشند. این مکانیزم های طراحی شده برای بسته شدن خودکار جریان در صورت بروز شرایط از پیش تعیین شده در چاه (توسط دیفرانسیل فشار / سرعت جریان در عرض شیر تحریک می شود). در یک خط کنترل فولاد ضد زنگ ۱/۴ اینچ به پوشش بیرونی رشته لوله متصل شده و هنگام نصب لوله نصب می شود. نصب شیرهای اطمینان زیر سطحی این قابلیت بسته شدن اضطراری را فراهم می کنند.

راهنمای کامل انواع شیر کروی

به‌طور معمول آلیاژهای فولاد کربن برای کاربردهای غیرخورنده تخصیص داده می‌شوند. آلیاژهای دیگری مثل هاستلوی، مونل، اینکونل و سایرین نیز موجود هستند. عموماً الزامات برای یک بسته‌بندی با اصطکاک کم، در تضاد با یک ماده با دوام است که در طول عمر محصول، لزوم نیاز به تعمیرات کم را فراهم خواهد کرد. کاربردهای خورنده می‌توانند انتخاب مواد بسته‌بندی را خیلی پیچیده کنند، زیرا ممکن است مواد بسته‌بندی معمولی، با مواد پردازش‌شده سازگار باشد و یا نباشد. به‌طور معمول از گرافیت یا PTFE به دلیل ضریب اصطکاک کم آن استفاده می‌شود. در حالی‌که اگر پیچیده‌تر باشد، امکان نیروی تراکم ثابت و دائم را در طول عمرِ مواد دارای تراکم به وجود می‌آورد.

کاربردهای شیر کروی (Globe Valve)

شیر کروی چیست؟ 2 دسته بندی انواع آن | kasrasaran