با انواع تاسیسات ساختمانی آشنا شوید کیلیدمگ | معماری نواز


با انواع تاسیسات ساختمانی آشنا شوید کیلیدمگ | معماری نواز

درست مانند لوله‌کشی آب‌رسانی، لوله‌های فاضلاب‌های ساختمان هم باید باکیفیت و مرغوب باشند تا بتوانند برای سال‌های متوالی بدون هیچ ایراد یا پوسیدگی به کار خود شرکت های معماری ادامه دهند. در کنار لوله‌ها، کیفیت جنس و اجرای اتصالات نیز از اهمیت بسیار بالایی در تأسیسات مربوط به آب و فاضلاب برخوردار است. خیلی از ساختمان‌ها تأسیسات هوای سرد و گرم را با کولر و بخاری طراحی می‌کنند و خیلی‌های دیگر از شوفاژ و موتورخانه استفاده می‌کنند. تأسیسات حرارتی همان سیستم‌های گرم و سرد هستند که وظیفه تعدیل دمای محیطی واحدها و به‌صورت کلی ساختمان را بر عهده‌دارند. یکی از پارامترهایی که واحد تأسیسات باید به آن توجه داشته باشد تعیین منابع هوای سرد و گرم، ابزار توزیع هوای سرد و گرم و تنظیم ترموستات در این سیستم‌های حرارتی و برودتی است. همان‌طور که اشاره کردیم تأسیسات ساختمانی به دو نوع مکانیکی و الکتریکی تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • چراکه باقی موارد تأسیساتی ممکن است در برخی از ساختمان‌ها، به‌خصوص در واحدهای ارزان‌قیمت وجود نداشته باشند اما تمامی واحدهای ساختمانی آب و فاضلاب، گاز و برق را به‌عنوان نیازهای حداقلی در بخش تأسیسات ساختمانی و انواع آن دارند.
  • قسمت های مختلفی مانند سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، لوله کشی، برق رسانی، خطوط تلفن، گازکشی و … جز تاسیسات ساختمان هستند.
  • اماکن موجود در ساختمان به منظور جمع آوری هدایت آب وجود دارد که به مسیرهای کف می روند.

تاسیسات مکانیکی مربوط به تهویه هوا، سرمایش و گرمایش، تامین آب گرم و سرد، پمپاژ آب به طبقات بالا و غیره است. اما تاسیسات الکترونیکی به سیستم روشنایی و الکتریکی مثل برق، تلفن، آسانسور، پله برقی و غیره مرتبط است. مهندسین مکانیک ساختمان در طراحی سیستم‌های گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع، HVAC-R، حفاظت از آتش و کاهش نویز برای ساختمان‌ها آموزش دیده‌اند. آن‌ها همچنین به طور کامل با حفظ یکپارچگی مطلوب چنین سیستم‌هایی با طراحی معماری، ساختاری و الکتریکی ارتباط دارند. تجزیه و تحلیل و طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان مبتنی بر اصول اساسی علوم حرارتی و مایعات است که یک جزء ضروری از آموزش مهندسین است.

1# عکس تاسیسات ساختمان

در ساختمان های اداری و صنعتی از سیستم های صوتی پیجینگ و اطلاع رسانی استفاده می شود. می توان ساختمان مورد نظر را به دوربین های مدار بسته تحت شبکه نیز مجهز کرد. سیم های آنتن مورد نیاز و هزینه های مربوط به خرید و سیم کشی آن ها کاهش پیدا می کند. شما می توانید جهت مطالعه روش اجرای سیم کشی تلفن ثابت روی لینک مقاله بزنید.

تاسیسات سرمایشی

در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری از سیستم های صوتی و تصویری مختلفی اعم از آنتن مرکزی وجود دارد که برای افزایش رفاه و آسایش ساکنین در نظر گرفته می شوند. در کنترل پنل ترکیبی می توان مخلوطی از کنترل پنل های ذکر شده را به عنوان سیستم اعلام حریق ساختمان مورد استفاده قرار داد. در سیستم کنترل پنل اعلام حریق آدرس پذیر تمام اجزای به کار رفته در سیستم توسط کد یا آدرس مشخص هستند، بنابراین وقتی حریق اتفاق می افتد، محل دقیق وقوع آتش سوزی مشخص می شود. از دیگر مزایای اعلام حریق آدرس پذیر می توان به نگهداری آسان تر و سرعت بالای تشخیص حریق اشاره کرد. امروزه از این سیستم به صورت گسترده در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی استفاده می شود تنها با این هدف که خسارت های ناشی از آتش سوزی را به حداقل رسانده و در مواقع اضطراری بتوان ساکنین ساختمان را از وجود حریق با خبر کرد. این سیستم شامل چراغ های نشان دهنده علائم خروج و روشنایی اضطراری است.

اجزای سیستم اعلام حریق

یکی از رایج ترین سیستم ها برای اطفا حریق در ساختمان ها به صورت ترکیبی از سیستم خشک و تر است. در این سیستم یک خط لوله مشترک مورد استفاده قرار می گیرد که اگر ساختمان بلند باشد، از بوستر پمپ آتش نشانی برای تامین فشار این سیستم کمک گرفته می شود. هدف از راه اندازی سونا در کنار استخر داخل ساختمان دست یابی به آب درمانی است. به همین دلیل سونا را به دو بخش سونای خشک و سونای بخار تقسیم بندی کرده و برای هر کدام تجهیزات خاص خود را طراحی و نصب می کنند.